Czym jest Certyfikat SSL? Dlaczego warto z niego korzystać? - bcweb.pl
Nasza strona używa ciasteczek (cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Za pomocą ustawień przeglądarki możesz określić warunki ich przechowywania.

Czym jest Certyfikat SSL? Dlaczego warto z niego korzystać?

Z artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy na temat Certyfikatów SSL – czym są, jakie są ich rodzaje oraz kiedy i dlaczego przydadzą się Twojej witrynie. We wpisie poruszę także ważną dla wielu właścicieli stron kwestię – wpływ Certyfikatu SSL na pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google.

Co to jest certyfikat SSL i do czego służy?

SSL (Secure Socket Layer) to protokół służący do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Certyfikaty SSL zapewniaja ochronę witryn internetowych. Są także gwarancją zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną.

Możemy wyróżnić 3 podstawowe typy certyfikatów:

  • DV (Domain Validation) – podstawowy i najtańszy certyfikat. W tym przypadku weryfikowane jest, czy pod adresem domeny fizycznie opublikowana jest strona www. Zapewnia on podstawowe zabezpieczenie domeny, umożliwiając ochronę danych w jej obrębie.
  • OV (Organization Validation) – rozszerzony rodzaj uwierzytelnienia w stosunku do Certyfikatu DV o weryfikację danych firmy wnioskującej. Taki certyfikat zapewnia szyfrowanie transmitowanych informacji wraz z informacją o firmie posiadającej certyfikat.
  • EV (Extended Validation) – oferuje najwyższy poziom zabezpieczeń. Firma która wnioskuje o wydanie takiego certyfikatu, poddawana jest szczegółowej weryfikacji pod kątem zgodności z danymi urzędowymi, statusu prawnego oraz realnego prowadzenia działalności. Certyfikat wyróżnia się spośród innych typów zielonym oznaczeniem kłódki z nazwą firmy obok paska adresu.

Niezabezpieczona strona – problem właścicieli.

Od stycznia 2017r. wiele przeglądarek wprowadziło dodatkową informację w pasku adresu o stronach niezabezpieczonych Certyfikatem SSL w formie napisu „Niezabezpieczona” lub „Niebezpieczna”. Jest to ukłon ze strony twórców przeglądarek w kierunku poprawy bezpieczeństwa użytkowników Internetu.

Ostrzeżenie wyświetlane obok paska adresu w przeglądarce.

Dla właścicieli stron i sklepów takie oznaczenie będzie działało bardzo niekorzystnie. Wspomniane komunikaty odstraszają potencjalnych klientów. Co więcej, jeśli na Twojej stronie znajduje się jakikolwiek formularz, przeglądarka wyświetli dodatkowe ostrzeżenie informujące o niebezpieczeństwie. Można tę sytuację zmienić instalując odpowiedni certyfikat, dodatkowo przyczyniając się do wzrostu bezpieczeństwa i ochrony danych Twoich klientów.

Jakie korzyści płyną z posiadania certyfikatu SSL na stronie?

Certyfikat zapewnia nie tylko usunięcie odstraszających ostrzeżeń. Dzięki niemu zyskujemy zdecydowanie więcej, między innymi:

Poprawiamy zaufanie klientów i budujemy odpowiedni wizerunek swojej firmy. Dajemy pewność, że przesyłane dane są bezpieczne i niemożliwe do przechwycenia przez osoby nieuprawnione. Dzięki temu współczynnik odrzuceń na naszej stronie może się zmniejszyć.

Według przeprowadzonych badań instalacja Certyfikatu SSL przyczynia się znacznie do wzrostu liczby transakcji online w sklepach internetowych (w porównaniu do sklepów, które takiego certyfikatu nie posiadają).

Certyfikaty SSL stanowią obecnie podstawową metodę zabezpieczeń na świecie, dlatego - aby być wiarygodnym w Internecie - warto taki certyfikat posiadać.

Dodatkowym argumentem, który stoi za zakupem certyfikatu, jest także możliwość integracji sklepu internetowego z Facebookiem – jednym z wymagań przy takiej integracji jest posiadanie certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL a wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

To nadal nie wszystko, jeśli chodzi o korzyści płynące z posiadania certyfikatu. Praktycznie każdy właściciel strony lub sklepu internetowego jest zainteresowany wyższą pozycją swojej witryny w wyszukiwarce. Tego nie da się ukryć.

HTTPS w adresie a wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Podczas ostatniej konferencji Google (Google I/O 2017) ujawniło swoje stanowisko w sprawie znaczenia certyfikatu SSL na pozycjonowanie w organicznych wynikach wyszukiwania. Potwierdziło tym samym spekulacje wielu specjalistów SEO, jako że strony korzystające z szyfrowanego protokołu HTTPS będą lepiej traktowane ze względu na posiadanie Certyfikatu SSL.

Jak widać, niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem strony, czy sklepu internetowego warto taki certyfikat posiadać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o certyfikatach SSL lub potrzebujesz wsparcia przy jego zakupie oraz instalacji na swojej stronie internetowej, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy!

Autor wpisu: Paweł Cudny

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Agencja Marketingowa Filip Bartnicki
NIP: 822 235 18 56
W sprawie pracy zapraszamy do kontaktu pod adresem: 
rekrutacja@bcweb.pl
Chcesz zacząć?

Czekamy na wiadomość!

informacją o administratorze i przetwarzaniu danych
informacją o administratorze i przetwarzaniu danych