Sklep internetowy to nie monopolowy - klienci nie znajdą Cię od razu - bcweb.pl
Nasza strona używa ciasteczek (cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Za pomocą ustawień przeglądarki możesz określić warunki ich przechowywania.

Sklep internetowy to nie monopolowy - klienci nie znajdą Cię od razu

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, dlaczego i w jaki sposób powinieneś przygotować się do stworzenia swojego sklepu internetowego - jak możesz pomóc agencji marketingowej, jak przyspieszyć jej pracę, jak współpracować, jakie materiały przygotować, Poniższy tekst również porusza tematykę e-sklepów, skupia się jednak na promocji i działaniach, które należy podjąć po uruchomieniu witryny, by strona "zarabiała”.

wizualizacja-sklepu-monopolowego-odnosnie-do-tekstu

Dlaczego nie zarabiam?

“Dlaczego mój sklep od razu nie zarabia?” - pytają klienci, którym dopiero co uruchomiliśmy sklep internetowy. No właśnie dlatego, że sklep internetowy nie jest tym samym, co stacjonarny sklep monopolowy, gdzie wystarczy jaskrawy napis “Alkohole 24h”, żeby klienci tłumnie zaglądali. To, że sklep internetowy jest uruchomiony nie znaczy jeszcze, że nagle każdy użytkownik internetu automatycznie dowie się o jego istnieniu, a Google jak gdyby nigdy nic umieści jego adres w pierwszych pozycjach wyszukiwania. Potrzebne są dodatkowe działania właściciela sklepu internetowego wykonywane na stronie lub zlecenie wykonywania ich agencji, a także konkretne działania promocyjne marketerów, których często gołym okiem nie widać. W związku z tym jest jeszcze jedna potrzebna rzecz - cierpliwość i zdolność poświęcania czasu.

Uruchomienie sklepu to początek

Stworzenie sklepu internetowego i moment uruchomienia go może być często mylony z osiągnięciem końcowego celu. Klienci uważają, że skoro sklep jest już uruchomiony, na pewno szybko zyska popularność i dostanie tysiące zamówień na swoje produkty. Agencje marketingowe, wykonując poszczególne działania jeszcze przed uruchomieniem sklepu, rzeczywiście mogą dawać klientom do zrozumienia, że działania te służą w znacznym stopniu pozycjonowaniu, że dokonana zostanie wstępna optymalizacja, że wszystko nastawione jest na zdobycie sympatii algorytmów Google’a i że popularność “wybuchnie” tuż po puszczeniu w internetowy eter.

Rzeczywiście, działania, które podejmujemy, mają służyć pozycjonowaniu i zdobyciu sympatii użytkowników strony. Projektowanie prostej, designerskiej i przyciągającej uwagę witryny, odpowiedni dobór serwera i domeny, dbanie o jej szybkie ładowanie, łatwy proces zakupowy, wzbudzenie sympatii potencjalnych klientów czy wyświetlanie strony na ekranie każdej rozdzielczości (responsywność) mają służyć nie tylko ludziom, którzy już znajdą się w Twoim sklepie internetowym, ale także wysokiej ocenie algorytmów. Na szczęście wyszukiwarki są obecnie nastawione na użytkownika i cenią sobie trafne i wartościowe treści, dlatego działania dla potencjalnych klientów Twojego sklepu są w dużej mierze tożsame z działaniami podejmowanymi w celu dobrego pozycjonowania strony.

wizualizacja-oczekiwanie-na-start

Gdzie jest haczyk?

Haczyk być może by nie istniał, gdyby nie trwająca od wielu lat rewolucja reklamy i pojawienie się terminu “konkurencja”. Istnieją setki podobnych firm, trudno znaleźć branżę nie wypełnioną po uszy firmami, spółkami, podobnymi lub takimi samymi produktami czy usługami. Każdy, kto tworzy stronę w agencji, ma zagwarantowaną jej wstępną, standardową optymalizację. Strona tworzona jest pod kątem oczywistych dla specjalistów wytycznych wyszukiwarek. Wyobraźmy sobie więc, że sprzedajemy węgiel, założyliśmy sklep internetowy i wiemy, że w Polsce jest przynajmniej sto podobnych firm zajmujących się sprzedażą węgla, także mających stronę z dokonaną wstępną optymalizacją. Nie może nas dziwić, że tuż po uruchomieniu sklepu naszą firmę trudno znaleźć w Google’u, nawet gdy wpiszemy odpowiednie według nas słowa kluczowe, opisujące jej działania. Przykład? Dla samej frazy “ekogroszek” wyszukiwarka znajduje 1430000 wyników. Sporo. Konkurencja jest tak duża, że to trafna reklama zadecyduje dziś o wyborze klienta.

zrzut-wizualizacja-wyszukiwarki-Google-dla-hasla-ekogroszek

Indeksacja

Pierwsza sprawa to indeksacja Twojej strony. Jeszcze niedawno wyglądało to następująco: specjalista od marketingu zgłaszał stronę do zaindeksowania, a roboty wyszukiwarki miały wykonać swoje zadanie w czasie ok. 48h i sprawić, by pojawiała się ona w wynikach wyszukiwania. Dzisiaj roboty Google’a same odnajdują stronę i indeksują ją. Co to dokładnie oznacza? Ano to, że trzeba robotom wyszukiwarki ją podsunąć pod nos poprzez umieszczanie linków z jej adresem - na fanpage’u facebookowym, na stronach partnerskich czy różnego rodzaju witrynach spełniających funkcje katalogów firm. Wtedy owe roboty łatwiej natkną się na Twoją witrynę i odwiedzą ją. Gdy uznają, że jest ona wartościowa - ma odpowiedni content, jest dobrze zaprojektowana, zakodowana, zgodna z wytycznymi Google’a, chętniej umieszczą ją w wynikach i pomogą wypromować.

Czy czytając ten fragment, dostrzegłeś, co mógłbyś w tej kwestii zrobić sam? Zadbaj o linki do swojej strony w wielu miejscach. Czy opis Twojej firmy znajduje się w jakimś katalogu firm, na Facebooku? Kwestia jej widoczności w sieci zależy nie tylko od nas, agencji, ale i od Ciebie - przecież obu stronom na tym zależy.

Google Ads

Ads (dawniej Adwords) to jedna z lepszych form mądrego wydawania pieniędzy na reklamy. Dzieli się ona na reklamę w sieci reklamowej i reklamę w wynikach wyszukiwania. Obie formy mają swoje zalety, a główną jest to, że reklama trafia wyłącznie do osób, które właśnie w tym momencie szukają usług, które Ty wykonujesz lub produktów, które Ty sprzedajesz. Kampanie Ads jest efektywną i oszczędną formą promowania Twojego sklepu internetowego - płacisz wyłącznie za kliknięcia użytkowników, a przecież właśnie tego potrzebujesz - by klient mógł znaleźć się na Twojej witrynie i zapoznać ze świetnie przedstawioną ofertą. Nie trzeba długo szukać, by znaleźć przykłady firm, które dzięki świetnie poprowadzonej kampanii Ads, zyskały nawet ok. 700% dotychczasowych przychodów.

wizualizacja-reklamy-ads-przyklad-dzialania

Social Media

Kształtowanie wizerunku firmy i zapoznawanie ze swoją ofertą poprzez media społecznościowe stało się obecnie popularne jak nigdy wcześniej. Opcji jest wiele, choć Facebook i Instagram są na czele. Facebook, który jeszcze dawniej był typowym portalem społecznościowym, a który obecnie staje się wręcz platformą ecommerce’ową, jest siłą i realnym miejscem, w którym tysiące ludzi mogą Cię poznać. Oczywiście tu również potrzebny jest czas. Samo założenie profilu i zaproszenie do niego znajomych może nie wystarczyć. Potrzebny jest bogaty content, który zainteresuje potencjalnych klientów, ciekawie i oryginalnie prowadzony fanpage, a także - kolejny raz - kampanie postów sponsorowanych, które przyczynią się do szybszego dotarcia do Ciebie większej liczby użytkowników. Jeśli masz świetne zdjęcia produktów i dużo konkretnych i przyciągających uwagę fotografii, które mogą zachęcić klientów do kupna Twoich produktów, warto pomyśleć też o wykorzystaniu przestrzeni oferowanej przez Instagram. Na zachętę powiedzmy, że świetna kampania reklamowa na Facebooku może podnieść liczbę followersów nawet o 25%, jak stało się to na przykład z fanpage’em jednego z najbardziej znanych obecnie wegańskich burgerowni w Warszawie (w tym przypadku 25% oznaczało ponad 20 tysięcy). grafika-przedstawiajaca-ikonki-social-media

Artykuły sponsorowane

Jeśli nie masz jeszcze statusu marki “prestiżowej”, jest to świetne rozwiązanie. Chodzi o to, żebyś zamówił (lub napisał sam, jeśli czujesz się dobry w pisaniu) artykuł sponsorowany u profesjonalisty i udostępnił go na portalu branżowym. Powiedzmy, że sprzedajesz ręcznie robione torby ze świetnej jakości materiałów z haftami, którymi chcesz się pochwalić. Wiesz, że są świetne, ale dopiero zaczynasz swoją promocję w internecie. Istnieją platformy i ludzie, którzy zrobią to dla Ciebie. Nagle, gdy artykuł opisujący Twoje działania pojawi się w znanym już i szanowanym przez dużą liczbę internautów portalu, Twój sklep zyska popularność, świat się o Tobie dowie i zyskasz popularność. Popularność - o nią również w znacznej mierze chodzi w internecie, a dłuższe, specjalistyczne teksty są czymś, co wbrew pozorom lubią użytkownicy.

Ogłoszenia końcowe

Przedstawione wyżej możliwości są jednymi z wielu działań, jakie możesz podjąć. Nasza propozycja jest subiektywna, ale poparta latami doświadczeń w branży, a to sprawia, że mamy pewność co do jej skuteczności. Chodzi jedynie o to, by nasi klienci wiedzieli, że samo założenie sklepu internetowego może na początek nie wystarczyć. Żeby świat się o Tobie dowiedział, musisz głośno krzyczeć, że jesteś, że istniejesz. Kampanie Google Ads, działania w mediach społecznościowych i artykuły sponsorowane, to głośny i skuteczny krzyk, a zarazem najlepsza promocja dla Ciebie i produktów, które sprzedajesz.

Autorka wpisu: Kinga Sabak

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Agencja Marketingowa Filip Bartnicki
NIP: 822 235 18 56
W sprawie pracy zapraszamy do kontaktu pod adresem: 
rekrutacja@bcweb.pl
Chcesz zacząć?

Czekamy na wiadomość!

informacją o administratorze i przetwarzaniu danych
informacją o administratorze i przetwarzaniu danych